top of page

Industry 4.0

Czym jest Industry 4.0 ?

W branży produkcyjnej o Industry 4.0 słyszał chyba każdy. Nie zawsze jesteśmy jednak w stanie zdefiniować to pojęcie. Sam termin, określający czwartą rewolucję przemysłową (w oryginale Industrie 4.0), pochodzi z projektu strategii technik wysokich rządu Niemiec i po raz pierwszy został użyty w 2011 roku podczas międzynarodowych targów Hannover Messe. 

Industry 4.0 to uogólniająca koncepcja opisująca proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw produkcyjnych, która obejmuje integrację inteligentnych maszyn, systemów i sposoby wprowadzania zmian w procesach produkcyjnych, aby osiągnąć jeszcze lepszą wydajność. Industry 4.0 integruje ludzi oraz sterowane cyfrowo maszyny z Internetem i nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Materiały użyte w produkcji lub te produkowane stają się identyfikowalne i łatwe do zlokalizowania (ang. traceability). Integracja maszyn i systemów oraz połączenie z Internetem tworzy nowe możliwości komunikacyjne. Przepływ informacji odbywa się zarówno w pionie (z poszczególnych komponentów sieci do centralnych jednostek IT oraz z jednostek IT do komponentów) oraz poziomie (pomiędzy maszynami zaangażowanymi w proces produkcji oraz systemem produkcyjnym przedsiębiorstwa).

pexels-neo-2653362.jpg

Ludzie są najważniejsi

W przeciwieńśtwie do poprzednich rewolucji przemysłowych, Industry 4.0 nie ma na celu tworzenia fabryk, w których ludzie zostają zastąpieni przez maszyny, a sprawienie, że fabryki stają się lepszym miejscem pracy. Ludzie nadal są najważniejsi i niezastąpieni, a nowe narzędzie gwarantują znacznie większe wsparcie niż do tej pory. 

Kluczowe Technologie w Industry 4.0

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)
Big Data i analizy AI
Integracja pozioma i pionowa
Chmura obliczeniowa
Machine Learning
Roboty autonomiczne
Rzeczywistość Rozszerzona (AR)
Cyberbezpieczeństwo

Korzyści

Szybsza reakcja w przypadku awarii/problemów jakościowych

Analiza zużycia maszyn/planowanie konserwacji i prac naprawczych

Eliminacja czynnika ludzkiego (dane same płyną z maszyn/urządzeń, bez udziału człowieka)

Wychwycenie słabych punktów z potencjałem do poprawy

Analiza zużycia maszyn/planowanie konserwacji i prac naprawczych

Możliwość dodania cyfrowych instrukcjii komunikatów dla Pracowników linii

Rzeczywiste, żywe dane prosto z linii i systemów lub urządzeń współpracujących eliminacja arkuszy papierowych

bottom of page